Ludzie z pasją.
Rozwój techniki poczynił duże zmiany w naszym życiu. Coraz mniej opłaca się naprawiać sprzęt. Naprawy serwisowe ograniczają się najczęściej do zmiany modułów. Zmiany dotknęły też naszego hobby jakim jest krótkofalarstwo. W czasach, kiedy zakup radiostacji był czymś nieosiągalnym, krótkofalowcy budowali urządzenia radiowe we własnym zakresie.

Potrzebne były wiadomości z dziedziny elektroniki, aby użyć odpowiednie elementy i połączyć w całość. Nieodzowne były też umiejętności z mechaniki. Bo przecież trzeba było wykonać jakieś chassis i obudowę. Początkowo były to urządzenia lampowe, a wraz z rozwojem nowych technologii lampy zastępowano półprzewodnikami. Początkowo ograniczeniem zastosowania półprzewodników były dopuszczalne moce, itp. Elektronika zmieniła się w przeciągu kilkudziesięciu lat. Zaawansowane układy scalone, procesory itd.
Czy lampy elektronowe odeszły do lamusa? Montowane są nadal wzmacniacze akustyczne dla koneserów muzyki, przywracane są do życia stare lampowe odbiorniki radiowe. Lampy nadal pracują w wzmacniaczach KF i UKF.
Są też pasjonaci, którzy budują urządzenia lampowe, dla nich są to urządzenia z duszą, które fascynują świeceniem, ciepłem i brzmieniem lamp. Jednym z nich jest nasz kolega Stanisław SP1CWL. Zapalony konstruktor, miłośnik lamp. Choć nie jest elektronikiem z wykształcenia, zdobył tę wiedzę przez lata praktyki i zamiłowanie do majsterkowania.
Ostatni projekt Stanisława:
Ostatnie moje dzieło to homodyna CW, miałem dwa manipulatory od radiotelefonów radmorowskich i postanowiłem zrobić homodynę CW wg. G3PNI. Wprowadziłem kilka zmian względem oryginału, dodałem wskaźnik dostrojenia anteny, podsłuch kluczowania i tor odbiorczy m.cz. Podzieliłem na dwa tory głośnik, słuchawki i generator lokalny. Moc nadajnika to 3 Waty a czułość odbiornika to 8uV syg./szum 10dB na oporności 600 om. Zrobiłem pierwszą łączność ze stacją niemiecką DL7RI z raportem 559.

Pozdrawiam Stanisław SP1CWL.

Więcej informacji na stronie https://sq2nia.slupsk.pl/index.php/stanislaw-sp1cwl


SQ2NIA

SQ2NIA

Prezes Zarządu OT22 PZK / Delegat OT22 na Krajowy Zjazd Delegatów

2 komentarze

· 25 lutego 2023 o 20:43

Brawo Stasiu ! Jakie masz wrażenia z pracy na tym układzie ?

Wojtek

Dodaj komentarz

Avatar placeholder