W dniach 06-07 kwietnia odbyły się najważniejsze zawody Polskiego Krótkofalarstwa „SPDX CONTEST”.
W zawodach uczestniczyła stacja SN1F Środkowopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w składzie: Piotr SP1GZF, Jarek SP1C, Darek SQ1OD, Andrzej SQ1GU, Jurek SQ2NIA.
Pracowaliśmy z pięknego miejsce w ośrodku wczasowym w Dąbkowicach. Kilkadziesiąt metrów od Bałtyku. Z drugiej strony otaczało nas jezioro Bukowo.
Na miejsce w składzie 4 osobowym dotarliśmy w piątek (5-go kwietnia). Andrzej SQ1GU dołączył do nas w sobotę. Rozstawiliśmy anteny: spiderbeam na pasma 10, 15 i 20m, oraz dipole na pasma 40, 80 i 160m na dachu budynku. Sprzęt radiowy to YAESU FT2000 (w zapasie IC 7600) i wzmacniacz ACOM 1000. Po wykonaniu prac antenowych zasłużony posiłek. Piotr SP1GZF sprawdził się w roli kucharza. Wędzony węgorz i inne przysmaki smakowały wybornie.
Niestety … natura nie była dla nas łaskawa. W nocy szalał silny wiatr i rano dostrzegliśmy skutki wichury. Złamany maszt anten dipolowych i zwisający element jednego z ramion anteny spiderbeam.
Prace antenowe trzeba było zacząć od nowa. Na szczęście uszkodzenie anteny spiderbeam nie było drastyczne. Wysunął się element ramiona. Maszt jak przystało na krótkofalowców, którzy potrafią sobie radzić z wieloma problemami został naprawiony. Znaleźliśmy kawałek rury , którą dało się połączyć oderwane przez wiatr elementy. Później strojenie, naprawa uszkodzonych fiderów. Zajęło to trochę czasu, ale byliśmy przygotowani technicznie na takie niespodzianki.
Rozstawione zostały przez Andrzeja SQ1GU dwie kolejne anteny: DX Commander i antena rombowa na pasma 21 i 28m. Andrzej zaprezentował zmontowany przez siebie transceiver Wolf, który zachwycił nas swoimi parametrami.
Dzięki zgranemu kolektywowi przed rozpoczęciem zawodów mieliśmy przygotowany sprzęt do pracy. W międzyczasie odwiedził nas kolega Mirek SP1NY, a wieczorem, już w trakcie zawodów kolega z Anglii Jacek M0PLS.
W trakcie zawodów przeprowadziliśmy 1027 łączności na wszystkich pasmach emisją CW i SSB uzyskując 1465 punktów z mnożnikiem 192.

Na niższych pasmach były zauważalne zakłócenia pochodzące od jakichś okresowo włączających się urządzeń.
Wyprawa jak zwykle w tym składzie w miłej przyjacielskiej atmosferze. Wymiana doświadczeń, rozmowy na sprawy techniczne i nie tylko.
Dla mnie ta wyprawa jest kolejnym doświadczeniem w gronie doskonałych operatorów, w tym tak wspaniałych telegrafistów jak Piotr SP1GZF i Jarek SP1C.
Dziękuję całemu zespołowi za wspaniałą atmosferę spotkania, za przyjacielską współpracę. Warto być wśród Was.
Podziękowania należą się też dla właściciela ośrodka za udostępnienie tak ładnie położonego miejsca, za możliwość instalacji anten, za zapewnienie swobodnego pobytu.
Jurek SQ2NIA

Zdjęcia z naszej wyprawy pod adresem: http://sq2nia.slupsk.pl/albumy%20/spdx_contest/index.html


SQ2NIA

SQ2NIA

Prezes Zarządu OT22 PZK / Delegat OT22 na Krajowy Zjazd Delegatów

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
OT22 PZK