Po dłuższym czasie rozpoczęła się reaktywacja przemiennika SR1P.
Załoga w składzie Zbyszek SP1ACM, Marek SQ2EE i Jurek SQ2NIA dokonała demontażu urządzeń przemiennika. Nie udało się zdemontować anten, problemem był maszt antenowy. Czas zrobił swoje i udało się nam wsunąć tylko jedno przęsło.
Skrzynka została odnowiona przez malowanie. Zamontowałem nowy zamek. Udało się też usprawnić filtr odbiornika. Nie wiem w jakim stopniu usprawni on pracę przemiennika. Zestroiłem go na częstotliwość odbiornika. Tłumienie sygnału na częstotliwości nadajnika wynosi 2dB.
Radiotelefony Motorola zostały zamontowane na wspornikach zakupionych w markecie Fimal. Powodem tego było zachowanie odległości od ścianki tylnej.
Pod radiotelefonem pełniącym funkcję nadajnika został zamontowany wentylator z zasilacza komputerowego, załączany przez sterownik w trakcie nadawania. W jego torze zasilania zastosowałem filtr indukcyjno-pojemnościowy (bez filtra słychać terkotanie w trakcie pracy), obniżyłem też napięcie, aby wentylator nie wydawał zbyt dużo hałasu.
Skorzystałem z doświadczeń, które poznałem przy konstrukcji przemiennika słupskiego SR2SL.
Kolejna czynność to montaż sterownika, który będzie kopią sterownika SR2SL.
Jestem aktualnie w trakcie montażu (na płytkach uniwersalnych, elementy przewlekane i SMD). Moduł zapowiedzi z wykorzystaniem magnetofonu cyfrowego ISD1760 .
Zakładam uruchomienie na SR1P echolinka z wykorzystaniem Raspberry Pi. Sterownik zaprojektowany jest do współpracy z echolinkiem.
Uruchomienie jest jednak uwarunkowane od dostępności internetu i zgody na przekierowanie portów, niezbędnych do poprawnej pracy echolinka.
11 sierpnia w składzie: Wojtek SQ1BVZ, Marek SQ2EE i Jurek SQ2NIA udajemy się do Postomina, aby przygotować miejsce i niezbędne materiały do montażu anten. Po zapoznaniu się z warunkami niezbędnymi do uruchomienia przemiennika okazało się, że uruchomienie w tej lokalizacji nie jest realne. Zbyt mały odstęp od częstotliwości radiotelefonu używanego przez gminę powodowałby wzajemne zakłócanie. Dziękuję Wojtkowi SQ1BVZ i Markowi SQ2EE za zaangażowanie. Próbujemy znaleźć inną lokalizację. Jeśli zapadną jakieś decyzje, umieszczę informację na stronie oddziałowej.

Jurek SQ2NIA

Sterownik przemiennika, prac ciąg dalszy.
Kategorie: Aktualności

SQ2NIA

SQ2NIA

Prezes Zarządu OT22 PZK / Delegat OT22 na Krajowy Zjazd Delegatów

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
OT22 PZK