W dniu 24 kwietnia 2022 roku w Ontario odszedł do krainy wiecznych dx-ów Mariusz VE3PND, ex SP1ETC.

Mariusz przygodę z radiem zaczął w połowie lat 60-ych ub. wieku. W lokalnym sklepie harcerskim znalazł książkę z wykazem kodu Morse-a. Niedługo potem zbudował prosty klucz telegraficzny z brzęczykiem i próbował uczyć się telegrafii. Oczywiście metoda ta była po prostu nieporozumieniem.
W tym czasie odbywała się wystawa radioamatorów krótkofalowców organizowana przez koszaliński oddział Polskiego Związku Krótkofalowców, Spotkał tam wielu wspaniałych ludzi, szczególnie kolegę Jerzego SP1AAY (SK), Krótko po tym uzyskał licencje nasłuchowca (SWL) i rozpoczął nasłuchy, głównie w paśmie 7MHz, na domowym lampowym odbiorniku radiofonicznym z dorobionym generatorem tzw. BFO co umożliwiło odbiór telegrafii.

Szybko trafił do klubu SP1PBU przy Oddziale PZK w Koszalinie, gdzie pod okiem kolegi Marka SP1CQN (SK) dalej poznawał tajniki krótkofalarstwa.

Licencję ze znakiem SP1ETC uzyskał w 1970 roku. I rozpoczął aktywną pracę w eterze, głównie telegrafią w paśmie 7 MHz. Oczywiście na samodzielnie skonstruowanym urządzeniu. Używał klucze wykonane własnoręcznie, prosty sztorcowy, ale również tzw. elbug. Lubił pracę telegrafią, stąd często prowadził pogawędki właśnie na telegrafii. Został też członkiem elitarnego klubu telegrafistów HSC z numerem 1204. Wspólnie z Markiem SP1CQN (SK) i Sławkiem SP1CTN (obecnie VK3CTN) założyli klub SP1PEA, gdzie uczył młodych ludzi tajników krótkofalarskich.

W latach 80-ych ubiegłego wieku wyemigrował do Kanady i tam uzyskał znak VE3PND. Był miłośnikiem urządzeń lampowych, w szczególności firmy Drake a ostatnio Hallicrafters SR-400. Cenił w nich specyficzny dźwięk, bez naleciałości DSP. Tym niemniej używał również nowoczesnych urządzeń półprzewodnikowych, np. FT1000 czy K3.

Był v-ce Prezesem Oddziału PZK w Koszalinie. Wielokrotnie brał udział w zawodach SPDXContest. Aktywnie działał w środowiskach polonijnych Kanady. Był członkiem polonijnej grupy VE3XPL – Polish Amateur Group in Toronto.

Kategorie: Aktualności

3 komentarze

Jarek · 9 maja 2022 o 20:48

Mariusza poznałem jako 15 latek, w klubie SP1PEA. Zachęcił mnie do nauczenia się nadawania lewą ręką ( nie było to łatwe, jestem praworęczny). Podpatrywałem Go jak nadaje kluczem typu bug, a był w tym świetny. Otrzymałem od Niego dwa klucze tego typu które od czasu do czasu wykorzystuję , szczególnie w wołaniu różnych ekspedycji, bo dzięki ich specyficznej melodii, łatwiej jest się przebić w dużym natłoku wołających stacji. Mariusz pozostanie w mojej pamięci jako znakomity telegrafista i fantastyczny kolega.
Cześć Jego pamięci
Jarek SP1C

Jacek SP1CNV · 10 maja 2022 o 12:12

Wspomnienie – nekrolog – o Mariuszu (w języku angielskim) znajduje się tutaj

Tnx Karol G0UNU/SP1FOQ

Władek SP1AEN · 20 maja 2022 o 12:50

Mariusz był doskonałym telegrafistą, od czasu do czasu gawędziliśmy na cw w paśmie 7 MHz. Wszystko otwartym tekstem. Każdy kto go poznał wie, że był bardzo dobrym i uczynnym Kolegą. Cześć jego pamięci.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
OT22 PZK