Stacja pogodowa APRS

oraz DIGI wspomagające (W1)

SR2WXG

Elementy systemu:

Stacja pogodowa: PEET BROS. COMPANY, INC.  ULTIMETER 2100
DIGI, KISS modem i traker APRS: Argent Data Systems:  OT2m
TRX: YAESU: FT 1500M

 

Działanie:
Praca urządzenia opiera się na APRS, który stanowi podstawę i platformę systemową działania stacji pogodowej. Dane pogodowe zebrane przez ULTIMETER 2100 zostają przetworzone w odpowiedni format i uzupełnione o położenie geograficzne stacji oraz telemetrię. Całość w postaci ktrótkiego raportu pakietowego zostaje nadana na częstotliwości pracy APRS (144,800 MHz ). Dokładnie w ten sam sposób jak raporty o położeniu i przemieszczaniu się stacji mobilnych dane trafiają poprzez sieć DIGI do innych użytkowników systemu drogą radiową oraz do internetu, gdzie korzystając z odpowiedniego oprogramowania lub stron takich jak www.pl.aprs.fi można je sprawdzać i śledzić.

Stacja przekazuje następujące parametry:
1. Temperatura powietrza
2. Czynnik chłodzący wiatru
3. Siła wiatru i siła porywu wiatru
4. Kierunek wiatru
5. Ciśnienie atmosferyczne
6. Wilgotność powietrza
7. Temperaturę wystąpienia rosy
8. Ilość opadów w cyklach  /ostatnie 24h  /ostatnia godzina   /od północy

Trochę o początkach:
W pierwszych miesiącach stacja pracowała z trakerem, który umożliwiał wyłącznie transmisję danych pogodowych, a nie pozwalał na połączenie w tym samym czasie z komputerem i śledzenie ruchu APRS na monitorze. Dodatkowo OT+ ( bo o nim mowa) niechętnie współpracował z radiami posiadającymi złącze DATA do pracy pakietowej, gdyż potrzebuje on znacznie silniejszego sygnału wejściowego audio. Powodowało to konieczność wyprowadzania modulacji z toru audio radia i blokowanie go podczas pracy systemu. Jako, że używałem wówczas FT897, które nie tylko do APRS miało służyć męczące okazywało się przepinanie kabelków, zmiany połączeń itd… Również motorola GM350, którą próbowałem zastosować też nie nadaje się do połączenia z modemem z uwagi na zbyt mały poziom audio na złączu akcesoriów (nie dający się regulować ani potencjometrycznie, ani programowo).
W następnej kolejności przyszła pora na zmianę trakera/modemu. Do dziś pracuje na miejscu poprzednika OT2m, który ma znacznie rozszerzoną funkcjonalność w zakresie KISS oraz DIGI. Krótko po zmianie trakera FT897, z którym nadal współpracował system, tym razem już bez dodatkowych połączeń audio, uległ uszkodzeniu, a po około 3 miesiącach pobytu w serwisie wymianie na nowy. Wtedy postanowiłem, że APRS musi obsługiwać osobne urządzenie i rozpocząłem poszukiwania czegoś co się nada. Wybór padł na YAESU FT1500M, który wśród użytkowników systemu APRS ma bardzo dobre opinie, a przy tym jest mały i posiada wyprowadzone złącze DATA.

Finalna konfiguracja podana na wstępie artykułu pracuje już bez zarzutu i mam nadzieję, że ten stan rzeczy utrzyma się możliwie długo 🙂

Jeśli wśród koleżanek i kolegów jest ktoś zainteresowany APRS i pokrewnymi aspektami to chętnie odpowiem na wszelkie pytania i udzielę wsparcia sprzętowego w uruchomieniu stacji. Polecam również lekturę strony: www.aprs.pl oraz forum www.forum.aprs.pl gdzie można znaleźć 100% wiadomości na temat APRS.

Pozdrawiam,
Maciej SQ1GPI.

Zdjęcie stacji pogodowej:

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
OT22 PZK