Dariusz Zając, licencja od 1983 roku. Pierwszy znak SP4NKG.
Aktywność głównie ze stacji klubowej w Łomży – SP4PBV.
Główne zainteresowanie – telegrafia, uczestniczyłem w krajowych i międzynarodowych zawodach w wieloboju łączności :)) Jeszcze w NRD.
Potem wyjazd do Rosji, długa przerwa i aktywacja ze znaku RA5B.
Powrót do Polski w 2017 – zmiana znaku na SP2R i początki budowania nowej stacji.
Najpierw w Słupsku – korzystałem tylko z GP7 i łamanego skróconego dipola (miejsca mało). Dlatego też i wyniki były takie sobie.
Od 10 miesięcy w Czarnówku, blisko Nowej Wsi Lęborskiej (spora działka około 2ha). Zacząłem planować rozwój stacji. Mały shack, FTDX3000, pracuję tylko CW i w kategorii LP (w zasadzie tu jest najwięcej konkurentów). Przyszła pora na anteny: kupiłem maszt Rohn typu żuraw, na nim z pomocą Przemka SQ9ORQ zawisł tribander GB311 – bardzo ładnie pracująca antena. Na dole masztu skrzynka przyłączeniowa, w niej przełącznik na 6 anten. Dalej od masztu do shacku (ponad 100 metrów) w ziemi zakopałem 2 kable 1/2 cala, kabel 7 żyłowy sterujący, 2 skrętki 8 żyłowe ekranowane żelowane, kabel elektryczny. W planach na przyszłość SO2R – dlatego 2 grube kable. Dalej na tym samym maszcie zawisł multidipol w układzie Inv-Vee na 160-80-40 metrów. Nie super, ale w zawodach pozwala robić łączności EU i nie tylko. Najlepiej pracuje na 80 m. Po pewnym czasie dodałem wojskowy pneumatyczny maszt 12 metrów – na nim postawiłem kupiony wcześniej Hexbeam. Antena łatwa w konstrukcji, bardzo lekka i dość efektywna. Skierowałem ją na stałe na 100 stopni – bez obrotu przełączam się na RU , AU, ZL i inne stacje w kierunku wschodnim. W najbliższych 2 miesiącach w rogu działki stanie 4SQ na 40 metrów (z tym pasmem najsłabiej u mnie). Wykonawcą przełącznika i całego systemu jest też Przemek. Myślę, że to będzie spory krok do przodu, Zdejmę dipol na 40 metrów, możliwe, że przetestuję double bazooka na 80 metrów. I na najbliższy rok to raczej wszystkie zmiany antenowe. Dalej w planach jest dostawienie masztu 20-25 metrów i powieszenie na nim Yagi na 40metrów i kolejnego tribandera (prawdopodobnie GB312).
W shacku w najbliższym czasie będę ćwiczyć pracę na 2 odbiorniki (na razie 1 radio i 2 odbiorniki), jeśli się spodoba zmienię radio na egzemplarz z 2 RX.
Na dziś 99,9% mojej aktywności to zawody i tylko CW.
Osiągnięć na razie niezbyt dużo – kilka 1 miejsc w PL w zawodach
europejskich. Ale wszystko przed nami 🙂
W 2021 roku CQ-M, TRC-DX, Ukrainian DX, LZ DX, Croatian DX, CW WW (2400 QSO). W zasadzie w każdych zawodach jestem raczej na początku listy rezultatów. Niemniej dopiero z rozbudową anten zaczynają pojawiać się rezultaty. Czyli 2022 roku będzie na pewno zdecydowanie lepszy 🙂


SQ2NIA

SQ2NIA

Prezes Zarządu OT22 PZK / Delegat OT22 na Krajowy Zjazd Delegatów

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
OT22 PZK