(Ostatnia aktualizacja: 2 października 2022)

Korzystając z okazji urlopowego wyjazdu do Zakopanego w dniach 27 sierpnia do 6 września b.r. zapadła decyzja o aktywowaniu kilku szczytów w Tatrach i Pieninach zaliczanych do programu SOTA. Mimo późnego okresu lata pogoda na szczęście dopisała i zaplanowane szczyty w większości udało się zdobyć. W poprzednim roku podczas wyjazdów w Tatry i Sudety miałem okazję zrobić kilka łączności ze szczytów górskich, jednak bez zbierania i rozdawania punków.

Tym razem po przeczytaniu regulaminu dostępnego na stronie internetowej:

https://sp5pbe.rf.pl/zygi/Stories/Babia_Gora/poradnik_sota.pdf

wybraliśmy kilka szczytów zakwalifikowanych do SOTA na które postanowiliśmy wejść.

Wybór pasma na którym miałem pracować padł na 2m z racji małych wymagań sprzętowych – wystarczyło zabrać ze sobą przenośne radio, do tego jakiś notatnik z podkładką aby można w miarę wygodnie zapisywać łączności i to wszystko jeśli chodzi o ekwipunek radiowy.

Radio wykorzystałem posiadanego już wcześniej Baofenga UV-10R. Dla poprawienia odbioru i nadawania zakupiłem antenę teleskopową RH-660S. To zestawienie w testach „na dole” sprawowało się nieźle, antena rzeczywiście ma większy zysk niż fabryczna od kompletu z radiem i porównując obie dawała większy poziom sygnału przy odbiorze jak i u korespondenta przy nadawaniu.

Jednak będąc na wysokościach już kilkuset m n.p.m. nie mówiąc o szczytach powyżej 2000 m n.p.m. okazało się że przy dużej ilości odbieranych stacji spoza częstotliwości pracy jak i zapewne spoza pasma 2m duży zysk anteny powoduje zatykanie mało odpornego odbiornika Baofenga i efekt był taki że stacje korespondentów były słyszane bardzo dobrze by za chwilę zaniknąć całkowicie. Z takim zjawiskiem nie spotkałem się wcześniej pracując na tym radiu na małych wysokościach. Problem praktycznie ustąpił przy podłączeniu fabrycznej anteny która zapewne ma ujemny zysk.

Przed wyjściem w góry jeżeli planujemy aktywność, sprawdźmy aktualny wykaz szczytów z ich referencjami https://summits.sota.org.uk/ (są zmiany względem przytoczonego wyżejtłumaczenia regulaminu), warto wcześniej podać na stronie

https://sotawatch.sota.org.uk/en/ w zakładce ALERTS informację o naszej aktywności co da szanse na przeprowadzenie większej ilości łączności. Dobrze też w czasie nadawania ze szczytu aby ktoś wrzucił informację o naszej pracy w zakładce SPOTS (przeglądając forum znalazłem informację że dopuszczalne jest nawet spotowanie własnej stacji).

Częstotliwość pracy w SOTA w paśmie 2m to 145,550MHz, warto jednak powołać także na 145,500MHz czasem i tam się ktoś zgłosi.

W sumie w czasie wyjazdu udało się zaktywować 6 szczytów:

  • SP/TA-002 Świnica 2302 m n.p.m.
  • OM/PO-092 Rysy 2501 m n.p.m.
  • SP/TA-010 Giewont 1895 m n.p.m.
  • SP/TA-003 Kozi Wierch 2291 m n.p.m.
  • SP/PI-001 Wysoka 1050 m n.p.m.
  • OM/PO-013 Krzesanica 2122 m n.p.m.

Polecam wszystkim wędrówki po górach z radiem, można równocześnie poprawić kondycję fizyczną jak i uprawiać nasze ulubione hobby. Podziękowania należą się mojej Katarzynie która bardzo dobrze zna góry wraz ze szlakami i planowała wszystkie nasze wędrówki, ponadto wykonała sporo ładnych zdjęć.

Adam SQ1GPR

Kategorie: Wyprawy

SP1MN

SP1MN

Sekretarz / Administrator witryny OT22 PZK

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder
OT22 PZK